Политика

Битиќи: Компаниите кои не ги исплатија средствата на вработените ќе добијат тужби

За  сите компании кои не ги исплатија средства на вработените откако земаа владина помош е покрената тужба, изјави вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи во емисијата „ЕУКлик“ на ТВ21.

„Деновиве добив интересно прашање, ме прашаа – ќе им помогнете ли на компаниите кои не им ги исплатија платите на работниците? Против сите компании кои не ги исплатија финансиските средства што ги земаа од државата е покрената тужба“, истакна Битиќи.

Воедно во своето гостување истакна деказа 6-8 години ќе станеме земја членка на Европската унија.

„Не со сонот, јас сметам дека тоа е наша мисија и во блиска иднина, велам за максимално за 6-8 години ќе бидеме дел од ЕУ“, посочи Битиќи.

Поврзани вести

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе се воздржат од гласање по Законот за заштита од заразни болести

Влатко Зорба

Ќучук: Добрососедството е составен дел од преговорите на ЕУ со Северна Македонија

Берта Китинска

Флорин Бесими се откажа од пратеничкото место

Никола Поповски

Денеска се навршуваат 19 години.Што има во содржината на Охридскиот рамковен договор?

Берта Китинска

Заев: Спасовски и Царовска можни технички премиери

Влатко Зорба

Богоевски: Барањето за премиер Албанец не беше ништо повеќе од преговарачки чип