Политика

Богојески: Делчев не е габаритна личност за ВМРО, но е значаен за македнскиот автономизам

Во врска со изјавата на претседателот на државата Стево Пендаровски, дека Гоце Делчев може да го чествува кој сака, тоа може само на нас Македонците кои го чествуваме, кои го почитуваме, да ни прави уште поголемо задоволство, поголем мерак, Петар Богојески од Македонски концепт во 24 анализа вели дека ставот за Гоце Делчев треба да биде јасен.

-Ставот за Гоце Делчев треба да биде јасен. Пред се мора да бидат познати и јасни термините бидејќи во тоа време зборот Македонец и Бугарин имало различно толкување отколку сега кога ќе се спомене.Гоце Делчев не е толку габаритна личност за ВМРО, но е значаен за македнскиот автономизам.Овие ставови и изјави на преседателот ми делуваат како подготовка на Македонскиот народ на некаков принцип на кванташки пазар на затварање на прашањето со Бугарија односно отстапување на некои личности во вој случај Гоце Делчев, вели Богојески.

Поврзани вести

Мираковска: Свесни сме за проблемите на ЕУ, но нејзиниот кредибилитет почива на одржување на ветувањата

Ахмети: Сакам да слушнам аргументи за тоа зошто не може премиер да биде Албанец

Берта Китинска

Жерновски: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде казнета за улогата во пандемијата, зошто бојкотираше, одмагаше, не почитуваше мерки

Заев: Најоптимистички датум за изборите е во јуни, но опциите се отворени до декември

Влатко Зорба

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Словенија

Берта Китинска

Царовска: Во програмата на ВМРО-ДПМНЕ се ветуваат работи што постојат и права што граѓаните ги имаат