Политика

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договор како тој од Преспа

Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а не со две, вели поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас во интервју за локалната грчка телевизија ТРТ, говорејќи за Договорот од Преспа.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Ципрас упати критики до актуелната грчка Влада дека пред една година го обвинувала неговиот тогашен владин Кабинет за „предавнички договор”, а сега Мицотакис вели дека ќе го почитува.

– Овој договор го нарекуваше предавнички и дури во Парламентот се закануваше дека ако тој биде избран ќе биде пречка за интегративниот процес на Северна Македонија. Денес е оној кој е принуден и презема иницијативи како влада за одново да почне дискусијата за интегративната политика на Северна Македонија. Јас велам дека тоа е правилно, но оваа хипокризија ќе ја суди, не народот што гласаше за СИРИЗА, туку оние што гласаа за Нова демократија, рече Ципрас.

Поврзани вести

Претседателот Пендаровски се сретна со Лавров

Влатко Зорба

Кочоска: Ми забранија да имам увид во сметките и во буџетот (ВИДЕО)

Влатко Зорба

ВМРО-ДПМНЕ: Заев посакува да нема решение за Законот за Јавно обвинителство

Заев со сочувство до Конте по повод жртвите од поплавите во Венеција

Влатко Зорба

Васев: Мицкоски блефира, криминално стекнат имот не може да се донира (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Манчевски: Нови вработувања нема, се продолжуваат договори на веќе ангажирани лица ако има потреба

Влатко Зорба