Политика

Ципрас на средба со Туск, ја истакнал важноста за почнување преговори со Северна Македонија

Ја истакнав важноста што ја има почетокот на пристапни преговори за Северна Македонија, но и за Албанија, доколку ги почитува обврските во врска со грчкото национално малцинство, напиша лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас на неговиот официјален профил на Фејсбук, по средбата со Доналд Туск, јави дописничката на МИА од Атина.

-Ручек со претседателот на Европскиот совет. Разговаравме за претстојниот европски совет, за Брегзит и за бегалската криза. Му ја истакнав важноста што ја има почетокот на пристапни преговори за Северна Македонија, но и за Албанија, доколку ги почитува обврските во врска со грчкото национално малцинство. Ја потенцирав потребата да се искористат санкциите, за кои одлучивме на минатиот совет против Турција за нелегалните активности во кипарската ексклузивна економска зона. На крај, му се заблагодарив за нашата конструктивна соработка во изминатите четири и пол години, напиша Ципрас на Фејсбук и објави фотографии од средбата со Туск.

Поврзани вести

Тркалезна маса: Ревидирањето на методологијата се одвива во позитивна насока

Stefanija Kuzmanovska

Заев на ФБ: Гласај за заедно да ја градиме иднината

Влатко Зорба

Потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ побара оставка од Заев и техничка влада

Влатко Зорба

Шекеринска: Европските социјалисти бараат ЕУ до 10 ноември да ја усвои преговарачка рамка

На Пендаровски ќе му биде доставен извештај со предлог за вонредна состојба

Влатко Зорба

Владата ги прифаќа сите 7 првични барања на „Марш за чист воздух“ и ја реафирмираше поканата за средба

Влатко Зорба