Политика

Ципрас: Oтфрлaњето на почетокот на преговори за Северна Македонија е порака на слабост и пораз на европската структура

Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел, напиша на Твитер поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА Алексис Ципрас, додавајќи дека неодредениот датум за почеток на пристапни преговори за Северна Македонија е порака на слабост и пораз за европска структура.

-Одлуката на Европскиот совет да отфрли почеток на пристапни преговори за Северна Македонија е порака на слабост и пораз на европската структура. Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот отколку во Брисел. Ќе продолжиме да се бориме за иднината и за обединетоста на Европа. Тоа им го должиме на нашите народи, напиша Ципрас на Твитер.

Поврзани вести

Антикорупциска почнува кампања за намалување на корупцијата

Влатко Зорба

Маричиќ: Мафијата на ВМРО-ДПМНЕ се обидува да зададе последен удар врз судството

Влатко Зорба

ДВ: Неразумното вето на Макрон ја втурнува Европската унија во двојна криза со кредибилитетот

Влатко Зорба

Пленковиќ: Мојот аргумент е да им дадеме шанса и да почнеме преговори со С.Македонија и Албанија

Влатко Зорба

Пендаровски: Од секој од нас зависи дали ќе има потреба и натаму да се заоструваат мерките за заштита

Берта Китинска

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на министерката за одбрана Шекеринска

Влатко Зорба