Политика

Ципрас по средбата со Јункер: Разговаравме за важноста на Договорот од Преспа и потребата за почеток на преговорите

Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер на нивната вчерашна средба во Брисел, според информациите на грчката новинска агенција АНА-МПА.

Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, преку Твитер соопшти дека и Договорот од Преспа и европската перспектива биле дел од темите за кои разговарал со претседателот на ЕК.

– Разговаравме за важноста на Договорот од Преспа, за улогата на ЕУ на Балканот и потребата да се одлучи почеток на пристапни преговори, напиша Ципрас на Твитер по средбата со Јункер.

Санкциите за Турција за активностите во Ексклузивната економска зона на Кипар, операцијата во Сирија и бегалското прашање биле останатите теми за кои разговарале Ципрас и Јункер на нивната вчерашна средба во Брисел.

Поврзани вести

ВМРО ДПМНЕ: Владата го затвори Скопје, а Шилегов ужива во Маврово и распишува нов оглас за партиски вработувања во ЈСП

Царовска: Ниту една Влада досега не направи толку многу за да го подигне квалитетот на живот на Ромите (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Поповски: Стратешките заложби за транспарентност и борбата со лажните вести мора да продолжат и по изборите

Влатко Зорба

Заев очекува од Мишел одговори дали паралелно ќе се одлучува и за преговори и за новата методологија

Влатко Зорба

Битиќи: Субвенции од државата за плати досега побарале 12.380 компании

Милошоски: Заев е уплашен и знае дека неселективноста во делување на Чулев може да тропне и на неговата врата