Политика

Дечев: Бугарската страна мора јасно да каже против кој „македонизам“ се бори

„Мислам дека бугарската страна треба јасно да каже против кој„ македонизам “се бори. Дали против македонизмот на Бугаринот и Македонецот Гоце Делчев, дали против македонизмот на Бугаринот и Македонецот Тодор Александров, дали против македонизмот на Македонецот Методи Андонов-Ченто, дали против македонизмот на Југословенот и Македонец Лазар Колишевски, дали против македонизмот на Блаже Конески, или против македонизмот на „антиквизаторот“ и србоман Никола Груевски. Сите овие се различни форми на македонизам и бугарската страна мора да разбере, да разјасни што точно сака од Македонците, и против кој точно македонизам се бори – рече утринава проф. Стефан Дечев во етерот на Радио Благоевград, цитиран од БНР.

„Балканската војна, Првата светска војна, Втората светска војна – тие нема да бидат освоени ретроактивно во Брисел: само Бугарија ќе биде обесчестена од сето ова“, вели тој во своето интервју.

Поврзани вести

Пендаровски: Сите ресурси на државата се преориентирани за борба против ова големо зло

Влатко Зорба

Чулев не негира дека сака да вработи во МВР лице за кое ФБИ водело истрага за хакерски напад

Каевски: Во постојана комуникција сме за координација околу почнување на спортските активности

Анкета: Димитров пред Силјановска во ИЕ 1

Влатко Зорба

Берлин ја предупреди Софија: Не ја блокирајте С. Македонија!

Влатко Зорба

Георгиевски: Додека беше Груевски претседател, ВМРО-ДПМНЕ објави книги во кои населението во Македонија го декларираше како бугарско