Политика

Џафери: Ако сакаат ново парламентарно мнозинство, ред е да дојдат и да кажат, а не да се расправаат преку мене

„Се додека примам пораки дека има можност да се создаде друго мнозинство дека ќе биде поуспешно, јавно ги повикувам партиските лидери доколку сериозно мислат дека имаат потреба да создадат друго мнозинство, јавно ќе организирам преку мојата покана во текот на утрешниот ден да има лидерска средба согласно Пржинскиот договор, согласно договорот за предвремените избори од 12-ти април, да потврдиме дека има желба изборите да се одржат на 12-ти април“, вели претседателот на Собранието, Талат Џафери во изјава за ДВ.

Ваквиот повик уследи и откако Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, во гостување на ТВ „21“ изјави дека ако опозицијата го оневозможува гласањето на важните закони, тогаш се отвора опцијата за формирање ново парламентарно мнозинство и избори во редовен термин.

Претседателот на Собранието вели дека направил се што е во негова надлежност.

„Јас ли сум виновен што оставија важни закони да се усвојуваат во последните два дена пред распуштање на парламентот?“, вели Џафери во разговор за ДВ.

„Сите закони кои ги сметаат за приритетни се ставени на дневен ред. Оној за ЈО го доставија на 10-ти февруари, а знаеја дека на 11-ти имаме ратификација на Северноатлантскиот договор. Од септември преговараат за Јавното обвинителство, и јас ли сум виновен што сѐ се собра во два дена? Јас не продавам време и не располагам со екстра време. Не знам кој со кого се расправа и за што се убедува, но ако сакаат ново парламентарно мнозинство, ред е да дојдат и да кажат, а не да се расправаат преку мене. Нека објаснат зошто пред шест месеци се договорија да има избори на 12 -ти април! Ако не сакаат избори, ако сакаат ново мнозинство, нека кажат. Не сме венчани. Но, ако со тоа се вратиме во периодот на политичката криза каква што беше во 2015 година, тоа ќе биде нивен проблем“, вели Џафери.

Поврзани вести

Димитров – Папандреу: Историско е значењето на Договорот од Преспа со кој се потврдува градењето добрососедство

Stefanija Kuzmanovska

Деркоски: Политичките фактори да се договорат за да не се доведе во прашање легитимитетот на изборите

Влатко Зорба

Караванот граѓански трибини „На прав пат“ денеска во Струга

Влатко Зорба

ДЗС ги демантира изјавите на Мицкоски дека прават извештаи по нарачка на Владата

Влатко Зорба

Заев: Единствените идеали на ВМРО-ДПМНЕ остануват парите, власта, моќта – ниту правна држава, ниту татковината

Влатко Зорба

Делегација на ЕУ: Помош од 66 милиони евра за С.Македонија да се справи со кризата предизвиката од коронавирусот

Берта Китинска