Политика

Џафери добил внук, неизвесно денешното продолжение на конститутивната седница

Неизвесно е одржувањето на денешната седница на Собранието што вчера ја најави претседавачот на новиот парламентарен состав Талат Џафери.

Од собраниските служби засега нема никакво официјално соопштение, а седницата не е најавена и на веб страницата на Собранието.

Можна причина се семејни обврски на Џафери. Тој синоќа на неговиот фејсбук профил објави дека добил внук од ќерка.

– Благословени и пресреќни сме по вестта дека ќерката Бесиана на свет го донесе нашиот внук, Фрашер!
Двајцата се добро, на нас е да се радуваме на убавите моменти, пишува Џафери на ФБ.

Честитки за внукот доби од лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој денеска напладне треба да го добие мандатот за составување Влада од шефот на државата Стево Пендаровски.

Талат Џафери вчера кажа дека им дал насоки на собраниските служби за денеска да подготват продолжение на конститутивната седница и избор на претседател на законодавниот дом. Рече дека, штом претседателот Стево Пендаровски ќе му го додели мандатот на Зоран Заев за формирање Влада, значи дека лидерот на СДСМ има мнозинство.

За ова тој веќе ги информирал и координаторите на партиите во Парламентот.

Поврзани вести

Четворица македонски граѓани од Перу слетаа во Виена, Димитров му се заблагодари на Шаленберг за помошта

Берта Китинска

Брнз: Партнерството меѓу САД и С. Македонија е исклучително силно и ние се радуваме на соработката со следната влада

Спасовски од Куманово: Многу наскоро ќе ги отвориме границите, изборите ќе се одржат на 5-ти јули

Никола Поповски

Грција организира работен појадок во Брисел ЕУ – Северна Македонија и Албанија

Влатко Зорба

Заев: Не поседувам ниту сум видел докази за инволвираност на Вељановски во „Монструм“

Влатко Зорба

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржи протест

Александар Петровски