Политика

Филипче: Донесовме навремени димензионирани мерки, избегнавме многу лоши сценарија

„Сведоци сме како беше во Италија, колони на коли од брза помош не можеа да ги остават пациентите во болница, заради тоа што немаше место. Ние тоа го избегнавме, донесовме навремени димензионирани мерки, ги избегнавме многуте лоши сценарија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче од Крива Паланка.

„Го проценивме бројот на пациенти кои што можат да бидат дијагностицирани, ги најдовме кластерите, најдовме кој е причина за инфекција, масовно тестиравме, ги најдовме сите луѓе кои што треба да бидат во изолација и ги ставивме во изолација за да не ја шират инфекцијата. Една од првите земји во регионот заедно со Германија воведовме задолжително носење на маски…“, посочува тој.

Поврзани вести

Димитров утре ќе учествува на видео-конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Заев не исклучува постизборна коалиција со ДУИ

Влатко Зорба

Шекеринска кон Дурловски: Бегањето од дебати кога немаат аргументи останува одлика на ВМРО-ДПМНЕ

Берта Китинска

Шекеринска од Ресен: Отворивме над 50.000 работни места, ги качивме пензиите

Влатко Зорба

Станкоски ја демантира изјавата на Николоски: „Никогаш не сум земал плата од 210.000 денар“

ВМРО-ДПМНЕ: Преодна стратегија за справување со здравствено-економската криза во првите 100 дена од доаѓањето на власт