Политика

Филипче: Успешноста на лекување на детските малигноми е над 80%

Многу сум горд на тимот од Клиниката за детски болести, затоа што успешноста на лекување на детските малигноми е над 80%. Имаме врвен стручен тим од лекари со кои треба сите да се гордееме, сподели министерот за здравство, Венко Филипче на својот Фејсбук профил.

Денеска се пуштени 500 златни балони во знак на поддршка и подигнување на свеста за малигните болести кај децата и адолесцентите.

Златната боја е боја на силата, храброста и упорноста, и е симболична боја за нашите мали, големи херои, посочи Филипче.

Поврзани вести

ДУИ: Потребно е формирање Висок суд за еднаквост и антидискриминација

Силјановска Давкова: Ќе донесеме четири милијарди инвестиции

Ахмети: Секако дека нема да има големи митинзи, ќе најдеме начин како тоа да го изведеме

Влатко Зорба

Граѓаните реагираат на сеча на дрвја во центарот на Куманово, Димитриевски вели ќе засади нови (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието

Влатко Зорба

Хелсиншки со осуда за злоупотребата на ученици од гостиварското училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ во политички цели

Влатко Зорба