ВИДЕО/ФОТО Политика

ГАЛЕРИЈА: Заев го доби мандатот, за рок од 20 дена треба да состави Влада

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска во Вилата на Водно од страна на претседателот Стево Пендаровски го доби мандатот за состав на нова Влада.

Заев најави дека ќе бида премиер во следните четири години и вети дека новата  влада која ќе ја предложи ќе се грижи за сите граѓани, ослободена од секакви етнички предрасуди и национализам. Кажа дека ќе предложи квалитетни, одговорни и отчетни кадри кои силно ќе се борат со криманалот и корупција, а особено внимание ќе се посвети на прочистување на правосудството.

Лидерто на СДСМ сега има рок од 20 дена да состави мнозинство, а преговорите со потенцијалниот, и досегашниот, партнер ДУИ продолжуваат и денеска.

Фото: Борче Поповски

Поврзани вести

Почнуваат преговорите за поделба на функциите од вториот и третиот ешалон

Берта Китинска

Со забрана не се решаваат работите во животната средина, вели Макрадули

Влатко Зорба

Петров: Знам дека има многу разочарани луѓе, но имаме потенцијал нашите планови да ги направиме реалност

Христина Николовска

Протокол за изборниот процес, датумот за изборите се очекува да биде одреден наредната недела

Ќе се намалуваат казните за сите сообраќајни прекршоци

Влатко Зорба

Пратениците расправаат за извештајот на Венецијанската комисија во однос на Законот за употреба на јазиците

user3