Политика

Хоџа: Беса може да излезе од владата, ако Албанците останат без опозиција

Генералниот секретар на Беса, Аријанит Хоџа во колумна за „Коха“ вели дека Албанците не смеат да останат без опозиција и дека доколку тоа не е случај, тој е подготвен со пратениците од Беса, кои ги добија своите мандати во рамки на коалицијата „Можеме“, да излезат од владата и да одат во опозиција.

„Албанците мора да имаат опозициска опција, додека јас лично можам да кажам дека ако сите албански партии сакаат да станат дел од Владата, јас би лобирал со целосно убедување во политичкиот субјект каде што работам, движењето БЕСА, итн. дека и покрај фактот дека ние сме победник и дека го обезбедивме мандатот преку коалицијата „МОЖЕМЕ“, да ја разгледаме можноста со нашите пратеници да одиме во опозиција и да не дозволат Албанците да останат без опозиција во земјата“, пишува Хоџа.

Поврзани вести

Мицкоски: Сакаме избори летово кои нема да го загрозат здравјето на граѓаните

Додека судиите функционираат под принуда и страв од извршната власт, напредок нема да има, напиша Груевски

Влатко Зорба

Илиев: Бугарија може да остане сама во спорот со С. Македонија

Влатко Зорба

Заев: Нема да понесам оставката ако некој ги блокира процесите за донесување на законите, а без поднесување на оставката нема избори

Никола Поповски

Шекеринска: Зборот е збор, немаме време за губење, одиме напред

Царовска: Создадовме праведно и толерантно општество и држава којашто знае каде оди