Политика

Ибраим: Состојбата со „Ковид-19“ во општина Центар Жупа се стабилизира

Градоначалникот на општина Центар Жупа, Аријан Ибраим, оценува дека состојбата со коронаврусот се стабилизира.

-Освен првите два случаи на заразените сопружници, до сега нема други заразени, ниту сомнителни случаи. Во домашна изолација се десеттина граѓани, кои пристигнаа од Германија, но ниту еден од нив нема симптоми карактеритични за „Ковид-19“. За неколку дена домашната изолација за нив завршува. Се надевам дека се ќе мине во најдобар ред, изјави за МИА градоначалникот Ибраим.

Ова, според него, е резултат на совесноста на неговите сограѓани, кои строго ги почитувале мерките и препораките на Владата и Министертвото за здравство, што може да се констатира и од празните улици низ сите населени места.

Информираше дека локалната власт и претставници на граѓанската организација „Коџатурк“ ќе почнат со распределба на хумантарната помош што за своите сограѓани ја донирале браќата Денис и Асмир Џемоски, кои живеат во САД.

-Станува збор за донација од 5.000 долари, со кои се набавени прехрамбени артикли и средства за одржување на хигиена. Ќе бидат опфатени 120 семејства кои се во најнеповолна социо-економска сосотојба,а пак 60 од нив ќе добијат и по 25 килограми брашно, рече Ибраим.

Претходно, додава, хуманитарна помош е распределена на 300 домаќнства, а беше донирана од ЕСМ

-Изразувам голема благодарност до генералниот директор на ЕСМ, Васко Ковачевски, и на компанијата, за покажаната солидарност со жителите од нашата општина, за кои оваа подршка значеше многу. Благодарност и до нашите сограѓани, Џемовски за помошта, посочи Ибраим, градоначалник на општина Центар Жупа.

Поврзани вести

Шефот на БГНЕС: Интервјуто на Заев предизвика земјотрес со јачина од 9 степени

Влатко Зорба

Ристовски: Единствени кои бегаат од правдата се ВМРО-ДПМНЕ, залудни се сите обиди да се искриви вистината

Портпаролот на СДСМ со порака до членството: Трпение, спасение!

Берта Китинска

МЗ: Закажани 20.069 граѓани за бесплатна вакцинација

Влатко Зорба

Македонските власти инстистираат на почитување на добрососедството со Бугарија

Берта Китинска

Арифи: Иванов стори кривично дело со давање аболиции без правен основ (ВИДЕО)