Политика

Јанчев побара оставка од раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Апсолутно е нормално да се постави прашањето за промена на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Дојде време за ова прашање. Ова се нови изгубени избори, четврти по ред – тие ги загубија локалните избори, го загубија референдумот, ги загубија претседателските и сега парламентарните избори, вели градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев за БГНЕС, откако неговата партија ги загуби предвремените парламентарни избори.

„Јас воопшто не разбирам зошто не го признаваат Договорот за пријателство со Бугарија, како и Договорот од Преспа. Во принцип, ова е лоша политика и лошо раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Мора да има промена на раководството, додаде Јанчев.

Според него, политичката состојба е „доста жална, како за ВМРО-ДПМНЕ, така и за СДСМ, која победи дури и со малку, затоа што и двете партии добија малку гласови“.

„Каква и да е победата, СДСМ го освои гласањето. Нашата партија падна од 470.000 на 320-340.000. Дури и околу 300.000глаа. Оваа бројка само по себе докажува дека нешто не е во ред. Денес на ВМРО-ДПМНЕ му треба единство, кохезија и секој да може да работи правилно и слободно“, истакна Митко Јанчев.

На прашањето дали ќе се приклучи на промената на ВМРО-ДПМНЕ, Јанчев категорично одговори: „Да, ќе се придружам!“

Градоначалникот на Кавадарци побара што поскоро да се формира влада за да може државата да функционира правилно под сите околности.

Поврзани вести

СДСМ: Целта е минималната плата до крајот на 2024 година да изнесува минимум 18.000 денари

Влатко Зорба

Димитров: Хрватското ЕУ претседателство за нас беше суштествено во политичка смисла

Груби: ДУИ ќе оди сама на избори

Заев: Непријатно е чувството за Декларцијата која Бугарија ја донесе во фаза на имплементација на Договорот

user3

Владина делегација во Виена на средби со претставници на австриски компании

Влатко Зорба

Лукаревска: На 5 јули граѓаните согласно сите мерки за заштита ќе го искористат своето право на глас (ВИДЕО)

Влатко Зорба