Политика

Јункер: Ако сакаме да бидеме почитувани мора да ги одржуваме ветувањата

Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави денеска претседателот на Евроската комисија Жан Клод Јункер, на прес-конференцијата по Самитот на ЕУ во Брисел.

На прашањето кои се последиците доколку ова е почеток на крајот на процесот на проширување на ЕУ, Јункер рече ако ова е крај на проширувањето треба да се соочиме со сериозни критики.

– Ние ги охрабрувавме овие земји, им помагавме и ги посетувавме овие земји и дававме јавни ветувања на овие земји. Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави Јункер.

Поврзани вести

Владина делегација во посета на Меѓународниот инженерски саем во Чешка

Влатко Зорба

Заев-Дукс: Унгарија е наш голем поддржувач во евроинтеграциите и економски соработник

НСДП ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за деструктивно однесување за време на кризата

Влатко Зорба

ФИТР за делење пари на партиски личности: Политичарите да најдат реален проблем со кој ќе се занимаваат

Влатко Зорба

Спасовски: Нема да дозволиме амнестии

Влатко Зорба

Мурати: Неопходно е унапредување на статусот на уставните судии за нивна целосна самостојност и независност

Влатко Зорба