Политика

Канал 5: Заев три години премиер, Зибери една

СДСМ и ДУИ се договориле за премиер по принципот 3+1, соопшти Канал 5, повикувајќи се на партиски извори.

Три години на чело на владата ќе биде лидерот на СДСМ, Зоран Заев, додека една година таа функција ќе ја извршува Насер Зибери.

Исто така, според телевизијата, на ДУИ и е доделено управувањето со УЈП и Министерството за внатрешни работи.

Поврзани вести

Димишкова повикана во Обвинителство за „Рекет“

Влатко Зорба

Општинскиот комитет од Карпош на ВМРО-ДПМНЕ бара вонреден конгрес: „Мицкоски покажи доблест понуди ја својата оставка“

Берта Китинска

Димитров – Тицињски: Принципиелната поддршка на Полска е потврда за успесите и достигнувањата на Северна Македонија

Берта Китинска

Дескоска: Според Уставот, избори мора да има 22 дена по завршување на вонредната состојба

Османи на средба со амбасадорот на Грција Јанакакис

Stefanija Kuzmanovska

Османи: Заедничка е констатацијата дека изборите треба да се одложат

Влатко Зорба