Политика

Колемишевски: Со „Мој ДДВ“ вративме 6.9 милиони евра кај граѓаните (ВИДЕО)

„Реализација на мерката Мој ДДВ, преку која 15% од данокот на додадена вредност кој го плаќаат граѓаните, се враќа назад во нивниот буџет, дава одлични резултати. За само две тримесечја, преку оваа мерка граѓаните остварија поврат на близу 6,9 милиони евра“, соопшти денеска Кирил Колемишевски, претседател на Комисија за економија на СДСМ.

„Веќе следниот месец, односно во февруари 2020 година, започнува исплатата на 3,7 милиони евра назад кон граѓаните за поврат на ДДВ за месеците октомври, ноември и декември“, посочи Колемишевски.

Поврзани вести

Синдикатот на правосудството при САДУ реагира на одлуката за нерамномерно зголемување на додатоците на плата

Влатко Зорба

Заев најави разрешување на Ременски

user3

Спасовски: Солидарноста во Европа e темелот врз која се гради идејата за ЕУ

Пендаровски на 16 февруари ќе се обрати на Минхенската безбедносна конференција

Влатко Зорба

МТСП ќе издвои 105 милиони денари за градба и инвестиција

Влатко Зорба

Зекири за повикот на Реисот: Овој РЕЗИЛ место да помогне на граѓаните во ова време на криза бара државата него да го помогне…

Берта Китинска