Политика

Костадинов: Ако упорно ВМРО-ДПМНЕ избегнува консензус, тогаш изборите по сила на закон треба да бидат на 21 јуни

Актуелната ситуација бара одговорност, зрелост и совесност од сите, вклучително и од политичките субјекти во нашата држава.За СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три клучни приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација на економијата и функционални институции, како гарант за силна демократијата, вели Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ.

Тој вели дека по ставањето на пандемијата под контрола, партијата е силно посветена  на носење економски мерки за брза трансформација на економијата.

„Сега, потребно е градење на функционални и институции со целосен легитимитет. Затоа потребни ни се парламентарни избори во првиот можен рок.Според Комисијата за заразни болести и според надлежните институции, создадени се услови за одржување на предвремените парламентарни избори, секако со целосно почитување на протоколите за заштита на здравјето.Дека има услови за одржување на изборите, говори и позитивниот одговор на ОБСЕ/ОДИХР дека се подготвени да продолжат со набљудувачката мисија на парламентарните избори во Република Северна Македонија.Согласно законските одредби и Уредбата со законска сила на Владата, изборите треба да се одржат 22 дена по завршување на вонредната состојба. Во случај таа да заврши на 30 мај, изборите треба да бидат на 21 јуни, вели Костадинов.

Тој вели дека имаме распуштено Собрание за чие распуштање гласале сите политички партии, и има  техничка Влада по пржински модел.

„Не смееме и со сигурност нема да дозволиме неодговорното и незрело однесување на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски да ја втурне нашата држава во лош правец, само затоа што тие се плашат од изборно соочување.

Токму Мицкоски се согласи за избори на 12 април. Токму ВМРО-ДПМНЕ гласаше за распуштање на Собранието, поддржаа распишување на изборите, влезе во техничка влада, поднесе пратенички листи, стави печат на кандидатските листи, учествуваше во жребувањето и дури имаат и свое бројче на гласачкото ливче.

Сега, Мицкоски единствено може да бира дали ќе води изборна кампања или нема да води изборна кампања, а неговата партија во секој случај ќе се најде на избирачкото ливче.

СДСМ е одговорна партија и како и досега дава шанса на консензусот за важни прашања, но доколку нема договор и доколку продолжи незрелоста и неодоговорноста на Мицкоски, тогаш по сила на Закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни, односно 22 дена по истекот на вонредната состојба на 30 мај, во случај да не се продолжи.

Избори мора да има заради здравјето на граѓаните, заради новата економија заради функционални институции“, Костадинов.

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ: Кога имаме црн биланс со 52 нови заразени, СДСМ излегува со манипулации за платите на здравствените работници

Заев: Со кого ќе коалицира ВМРО-ДПМНЕ ако во нивната програма велат дека ќе ја вратат „Чиста Македонија“?

Одлуката за старт на преговорите ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех, вели Димитров

Берта Китинска

Заев и Шекеринска на носачот на авиони „Хари С. Труман“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба

НБ: Нашите одлуки да не се ставаат во политички контексти

Влатко Зорба

Вархеји: Успеавме да го вратиме проширувањето на вистинскиот пат