Политика

Костовски: Одземањето на дозволата од страна на Народната банка е однапред смислено сценарио

Сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски на прес-конференција денеска заедно со својот син посочи дека одземањето на дозволата од страна на Народната банка „е однапред смислено сценарио“.

Еуростандард банка западнала во таква лоша состојба, според него, поради претходното раководство, односно поранешниот претседател на Управниот одбор, Николче Петковски, против кого ќе поднесе кривична пријава.

Најави дека правдата ќе ја бара пред меѓународните институции.

„Ќе одиме пред сè во арбитража, каде што доколку го добиеме спорот што ќе го отвориме понатаму, средствата ќе бидат наменети за нашите коминтенти“, најави Коста Костовски.

Поврзани вести

Спасовски: Избришани се 10 милиони евра долгови на граѓаните

Кочоска: Ми забранија да имам увид во сметките и во буџетот (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Заев и Мицкоски на средба кај Пендаровски

Влатко Зорба

СДСМ: Преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат, поддржана од стабилно мнозинство во Парламентот

Влатко Зорба

Покачувањето на платите во образованието за 20,6 отсто е вложување во човечкиот капитал како инвестиција за иднината, вели Заев

Влатко Зорба

Костадинов: На 12 април ќе се судрат деструктивниот концепт на ВМРО-ДПМНЕ и развојниот концепт на СДСМ (ВИДЕО)

Влатко Зорба