Политика

Кривична и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Поведена е кривична пријава против еден полициски службеник од Битола, кој вчера брутално нападна Ром во Битола. Тој заедно со уште еден негов колега кој бил присутен за време на инцидентот ќе бидат суспендирани, објави попладнево министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

– МВР осудува каков било вид на насилство, особено кога тоа го направил полициски службеник. Ниту еден ваков чин не може да се поправи. МВР вложува многу во менувањето на ликот на полицијата и полициските службеници. Нашата цел е полиција која ќе биде во служба на граѓаните, рече Спасовски.

Тој го осуди и нападот на полициските службеници од страна на двокрадци во велешко. Приведени се четири лица и има 10 осомничени лица. Спасовски рече дека се вршат претреси и се преземаат дополнителни активности со цел да се расчисти случајот. Очекува и брза постапка од Обвинителството.

Поврзани вести

Вучиќ: Ги предупредив Заев и Рама за исходот од Брисел

Влатко Зорба

Заев за Зибери: Тој за 20 дена не може да го реформира ДУИ, нив им треба 4 години во опозиција за да бидат добра партија

Димовски: Многу е слатко кога ќе прочитате човек од СДСМ како коментира за сечени, лепени и монтирани снимки

Влатко Зорба

Шекеринска: Очекуваме ЕУ да покаже лидерство и да ги отвори пристапните преговори

Влатко Зорба

Петровски: Мицкоски дојде во теретаната да си ја земе опремата и да го усогласиме програмот за исхрана и тренинг

Влатко Зорба

Спасовски до кумановци: Нема простор за паника заради полицискиот час

Влатко Зорба