Политика

Маричиќ за РСЕ: Го заслуживме датумот, одговорноста е на ЕУ (ВИДЕО)

Треба да сме претпазливи и внимателни и не треба да даваме никакви конкретни прогнозирања поврзани со датуми, бидејќи во минатото тоа не функционираше, вели во неделното интервју за РСЕ, Бојан Маричиќ, националниот координатор за европски прашања во Владата.

Тој вели дека условите за преговори се исполнети, а сега останува на одговорноста на ЕУ да донесе одлука. Маричиќ зборува и за новата методологија на ЕУ и за очекувањата на граѓаните во борбата против криминалот и корупцијата.

Поврзани вести

СДСМ: Уривањето на дивоградбата кај Мавровка, потврдува дека сите се еднакви пред законот

Берта Китинска

СДСМ: Мицкоски, време е да го исполниш ветувањето за оставка

Никола Поповски

Османи: Отпорот за премиер Албанец е етнички, а тоа ќе се промени штом идејата ќе стане стварност

СДСМ ќе донесе милион Африканци до 2030 година, рече Димков од ВМРО-ДПМНЕ

Влатко Зорба

Заев изрази благодарност до амбасадорката Брнс за поддршката што САД континуирано ја дава на Северна Македонија

Дачиќ: Се согласувам со Пендаровски, само незнам дали зборува за менувањето на границите на Србија или на неговата земја (видео)

Никола Поповски