Политика

Мицкоски: Покачувањето на струјата, оваа Влада не го вети, но го реализираше

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната пре-конфереција изјави дека новото покачување на цената на електричната енергија не било ветено од оваа Влада и ведша било спроведено по изборите.

„Покачувањетo на цената на електричната енергија е нешто што оваа Влада не го вети, а го реалзиира веднаш по изборите.Во услови кога имаме тешка криза, ова претставува удар врз стандардот и е грабеж на граѓаните. Ваквиот чекор кој очигледно бил планиран пред изборите претставува измама на граѓаните. Покачувањето овозможува екстра профит на приватна компанија. Нема друга држава среде ковид-пандемија што покачува цена на струјата. “,изјави  Мицкоски.

Поврзани вести

Шилегов: Не сум задоволен како стоиме со правдата, во борба сме со остатоците од Сваровски-судство

Ќучук: Политичките чинители во С.Македонија да најдат датум за изборите

Филипче: Направивме многу, но имаме уште многу да направиме

Димитров: САД се и формално наш сојузник со уште 28 земји членки и никогаш веќе нема да бидеме сами

Влатко Зорба

Спасовски: Општеството не може да се справува со криминалот со ноншалантно однесување на институциите

Влатко Зорба

СДСМ: Ќе го зголемиме опфатот на приматели на социјална помош на 34.000 домаќинства

Влатко Зорба