Политика

Мицкоски предлага бесплатно тестирање за ковид-19 за здравствените работници

Лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски предложува Владата да организира бесплатно тестирање еднаш во месецот за сите здравствени работници кои имаат потреба и кај кои постои најголем ризик да заболат.

„Поради специфичноста на нивната професија, тие се принудени по неколку пати во месецот да плаќаат за тестирање, бидејќи термини за тест преку матичен доктор нема, не дозволува системот или првиот слободен термин е многу доцна. Да ги заштитиме здравствените работници, нивните семејства, а со тоа да ги заштитиме и пациентите кои имаат потреба од здравствена услуга“, стои во неговата објава на Фејсбук.

Поврзани вести

Димовски: Многу е слатко кога ќе прочитате човек од СДСМ како коментира за сечени, лепени и монтирани снимки

Влатко Зорба

Реџепи: ВМРО-ДПМНЕ со овој менталитет може само да сонува дека може да има мандат за формирање влада

Шекеринска од Македониум: Нема веќе страв, а има нова слобода

Кузеска: Зголемената цена на струјата не е причина за протестот, ова е само лажење на народот

Берта Китинска

Коалиции на основа на моментални интереси, а не идеолошки убедувања, може да предизвика промена на „пратеничкиот“ дрес

СДСМ: Чулев за себепромоција и лажен успех, загрози меѓународна операција, а од друга страна граѓаните се уште се без патни исправи