Политика

Народната банка и Државниот завод за статистика ќе го одбележат Денот на европската статистика

Народната банка и Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска со заеднички настан ќе го одбележат Денот на европската статистика.

Годинава, Денот на европската статистика се одбележува под мотото „Подобри податоци. Подобар живот“, а на настанот во Скопје ќе се обратат гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, директорот на ДЗС, Апостол Симовски и шефот на Делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар.

Предавање ќе одржи и Пер Ниманд-Андерсен, советник во Европската централна банка на тема „Улогата на Европската централнoбанкарска заедница во обезбедувањето европска статистика“.

Поврзани вести

Заев до Мизрахи: Времето на лажни патриоти заврши

Александар Петровски

Ѓукановиќ: Северна Македонија ја научи лекцијата и треба да добие сатисфакција од меѓународната заедница

user3

Спасовски: Интересите на државата да преовладаат над личните, партиските и бизнис интереси

Влатко Зорба

Јанчев: Дај боже сите да бидеме како Зоран Заев

Александар Петровски

ДИК ќе решава за поднесените 2.141 приговори за сумирање и утврдување на резултатите од изборите

Влатко Зорба

Уставен ќе чека Собранието да го толкува Законот за помилување

Влатко Зорба