Политика

Никој од големите партии не посакува една изборна единица, смета Грчева

„Никој од големите партии не посакува една изборна единица, поготово не отворени листи“, изјави Солза Грчева во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Си ги знаат своите сопствени рејтинзи и затоа бегаат од отворени листи, посочува таа.

– Се манипулира во јавноста дека ДИК нема време тоа да го спроведе, што не е точно, изјави Грчева.

Според неа, она што е клучно околу едната изборна единица е да можат да влезат не помалите партии, туку оние средните, бидејќи „така е праведно и правилно“.

Поврзани вести

Спасовски-Столтенберг: Членството во НАТО, резултат на исполнети критериуми и стандарди на Северна Македонија

СДСМ: Трипуновски е остаток од режимот на Груевски кој со години ги понижуваше и манипулираше земјоделците

Влатко Зорба

СДСМ: Во криминалното време на ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски се затворија 10.000 фирми

Претставници на СКСЗМ имаа средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски

Османи: Ние сме дел од Европа и продолжиме со изградбата на европска Република Северна Македонија

Влатко Зорба

Средба Заев – Трудо во Лондон

Влатко Зорба