Политика

Нови аудио бомби: Јанакиески и Јанушев договараат списоци со гласачи

На Јутјуб каналот „Обнова на режимот“ се објавени нови аудио снимка.

На неа наводно се слушаат гласовите на Миле Јанакиески и Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ. Во снимениот телефонски разговор тие координираат за списоци со гласачи.

„МИОА наводно списокот што си го внесол ти како МИОА немало врска со нас“ вели Јанакиески, а Јанушев иронично одговара „сигурно“.

„Шефе, 20 луѓе има што се бележени како МИОА, значи тие што се бележени 20, ако дале 100, значи 80 се покопуваме“, вели Јанушев во снимката.

Додека во вториот тие зборуваат за Мапирани списоци на вработени кои треба да гласаат на избори.

Во разговорите се слуша како Јанушев зборува за обезбедени гласачи.Во еден момент за нивна колешка од општински комитет вели дека ќе и удри „бокс во фаца“.

Поврзани вести

Димитров: Ширењето на помошта и соработката, да биде побрзо од ширењето на пандемијата

Влатко Зорба

Лукаевска: Имаме пораст на поврат на ДДВ за 43 отсто во однос на 2016 година

Влатко Зорба

Заев: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

Влатко Зорба

Спасовски: Владата не може да посегне по Вториот пензиски столб, тоа се пари на секој осигуреник лично

Берта Китинска

Заев-Јелстад: Норвешка е наш стратешки партнер за интеграцијата во НАТО

Димитров за портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ: Како граѓанин сум навреден, што луѓе од овој сој се во позиција да трчаат за сериозни политички функции

Влатко Зорба