Политика

Нуредини се сретна со еврокомесарот Хан

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини имаше неофицијална средба со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан.

Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање на средбата Нуредини му пренел на Хан дека Република Северна Македонија ги исполни сите очекувани барања за добивање датум за преговори со ЕУ.

– Тој порача и понатаму да го задржиме позитивниот дух и со крената глава да продолжиме по патот на кој што сме. Хан ја нагласи неговата непоколеблива поддршка во реализацијата на нашите цели за влез во ЕУ, а очекувањата да ги реализираме во најскоро време, се додава во соопштението.

Поврзани вести

Николовски и Груби на преговори за парламентарно мнозинство во Хотел „Парк“?

Влатко Зорба

Шекеринска: Николоски се пазари со дивоградби и го загрозува нашиот статус во УНЕСКО (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Јакимовски: Кој и да формира влада, таа ќе биде нестабилна и нема долго да трае

Николоски: Ми ласка што најкримогените луѓе во државата сакаат да се видат со мене на судење

Никола Поповски

„Нецензурирано“: Орбан преку Јанша ја финансира „операцијата Македонија“?

Никола Поповски

Пленковиќ за методологијата на Франција: Не може правилата да се менуваат додека се игра натпреварот

user3