Политика

Обработени 90 отсто од гласовите: СДСМ 36,15 отсто, ВМРО-ДПМНЕ 34,73 отсто

Според првичните резултати од електронскиот внес на Државната изборна комисија (ДИК), СДСМ и коалицијата водат по пребројани 90 отсто од избирачките места (3 130 од 3 480).

Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ освои 272.881 глас или 36,15 отсто, а Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 262.168 гласа или 34,73 отсто.

За ДУИ гласале 86.816 или 11,5 отсто, за Албанците и Алтернатива 66.193 или 8,77, за Левица 29.851 или 3,95, за ДПА 11.021 или 1,46 и за Интегра 10.082 или 1,34 отсто

Поврзани вести

Тимоние: Наместо партиите да се концентрираат на решавање на проблемите, особено корупцијата, тие се закануваат едни на други

Влатко Зорба

Калеска-Ванчева: Борбата со коронавирусот треба да ја продолжиме преку целосно почитување на мерките за заштита на здравјето

Анкета: СДСМ со предност пред ВМРО-ДПМНЕ од околу 2 отсто

Влатко Зорба

Богојески: Како Македонски концепт ќе инсистираме на целосна реорганизација на политичкиот систем

Ратификацијата на Протоколот за НАТО може да предизвика одложување на изборите

Влатко Зорба

ДПА ја поддржува иницијативата за свикување на Собранието, но бара широка владина коалиција

Берта Китинска