Категорија : Политика

Политика

Мицкоски контра Петровска: Италијанските власти не му реагирале на Чулев за издавање информации за акцијата во Крушопек

Влатко Зорба
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, наденешната прес-конференција изјави дека не е точно тврдењето на дополнителката заменик-министерка во МВР, Славјанка Петровска, дека италијанските власти му реагирале...
Политика

Чулев: Не е точно дека сум ја попречувал истрагата за кокаинот

Влатко Зорба
Министерот за внатрешни работи во техничката влада, Наќе Чулев преку својот фејсбук профил ги демантираше обвинувањата дека ја попречил меѓународната акција за спречување шверц на...
Политика

ЦИВИЛ: Кога Обвинителството ќе отвори истрага за црните пари со кои се финансираат медиуми на штета на интеграцијата во НАТО?

Влатко Зорба
Сѐ уште е отворено прашањето дали Јавното обвинителство конечно ќе отвори истрага за индициите пласирани во јавноста дека црни пари од Русија и од Унгарија...
МАКЕДОНИЈА Политика

Колемишевски: За само 2.5 години СДСМ ја зголеми минималната плата за 5.500, а просечната за околу 4000 денари

Никола Поповски
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија како одговорна партија отсекогаш работела исклучиво во интерес на граѓаните и државата. За тоа говорат бројните реализирани мерки и политики од...
МАКЕДОНИЈА Политика

ДУИ: Успеавме целосно да ја реализираме својата програма- тоа што го ветивме го исполнивме

Никола Поповски
Повеќе работни места, повисоки плати и повисок животен стандард – ова беше и останува стратегијата на ДУИ за економски развој. Со гордост ги објавуваме економските...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Никола Поповски
Учесниците на предвремените парламентарни избори ги прават подготовките за настап пред граѓаните, кои треба да гласаат на 12 април. Деновиве тие ги подготвуваат изборните листи...
МАКЕДОНИЈА Политика

Заев упати порака до опозицијата (ФОТО)

Никола Поповски
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вчера ја посети фабриката за кондиторски производи ,,Винчини “ односно Макпрогрес од Виница. Заев испрати порака до своите поддржувачи, но...
МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ: Постојат сериозни индиции дека ВМРО-ДПМНЕ со црни пари од странство корумпира медиуми за да работат против НАТО и ЕУ

Никола Поповски
ВМРО-ДПМНЕ не сака да ги погледне фактите кои отвораат сомнеж дека партијата на Христијан Мицковски со црни пари од Унгарија корумпира медиуми за да шират...
МАКЕДОНИЈА Политика

Аналитичари: Негативна кампања и на овие избори, но кај граѓаните тоа има спротивен ефект, потребен нов ентузијазам

Никола Поповски
Негативна реторика и напади кон спротивната страна ќе бидат карактеристични и за оваа кампања за парламентарните избори, што може да се согледа и од секојдневните...
МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ: Просечната плата  од 2017 година бележи нагорен тренд и во изминатите две години се зголеми за над 4.000 денари

Никола Поповски
СДСМ е посветен на економските реформи и на економскиот напредок на државата преку реализирање на низа мерки со кои се подобрува квалтетот на животот на...