Категорија : Политика

Политика

Дендиас: Поддршка за европерспективата на Северна Македонија согласно условите од ЕУ

Влатко Зорба
Грција ја поддржува европската перспектива на Република Северна Македонија, согласно условите од ЕУ, а неопходно е и целосно и сеопфатно спроведување на Договорот од Преспа,...
Политика

Јанчев: Повратот од „МојДДВ“ ќе го донирам во хуманитарни цели

Влатко Зорба
Градоначалникот на Општина Кавадарци, Митко Јанчев денеска соопшти дека повратот којшто го остварува преку мерката „МојДДВ“ ќе го донира во хуманитарни цели....
Политика

Стефанова останува надлежна за „Империја“

Влатко Зорба
Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката Лиле Стефанова и понатаму да остане надлежна за предметот „Империја“, потврдија за МИА од Јавното обвинителство. Истрагата...
Политика

Мицкоски е за 120 изборни едници, очекува отстапки од власта за законот за ЈО

Влатко Зорба
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска изјави дека ако СДСМ сака да има компромис за законот за jавното обвинителство, тогаш припадниците на владејачката партија,...
Политика

Бизнисот со канабисот причинa за расправа меѓу Заев и Милошоски

user3
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на денешната седница на Собранието го изрази своето незадоволство од одговорот од премиерот Зоран Заев на прашањето дали со Мајк...
Политика

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести и тоне во безидејност

Влатко Зорба
„За разлика од ВМРО-ДПМНЕ која парите ги трошеше на споменици и барокни фасади од стиропор, СДСМ обезбедува средства за подобрување животниот стандард на граѓаните и...
Политика

Алими: Не е патриотизам да се спречи другиот да учи на својот мајчин јазик

Влатко Зорба
Седницата за пратенички прашања почна со задоцнување зашто координаторот на ДУИ Ејуп Алими со процедурално барање инсистираше пратениците да бидат надвор од собраниската сала еден...
Политика

Мицкоски формира тим на стратешки соработници, ќе понудел решение на проблемите на граѓаните (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски формира тим од експерти кои ќе му помагаат во креирањето политики. Тимот содржи 16-тина експерти, домашни и странски, кои тој...
Политика

Филипче: Заврши првата фаза од тендерот за изградба на новиот клинички центар

Влатко Зорба
Заврши првата фаза од тендeрот за изградба на новиот клинички центaр во Скопје, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче. Посочи дека се пријавиле определен...
Политика

Пратениците изгласаа покачување на платите во јавната администрација

Влатко Зорба
Со 82 гласа „за“, без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та седница по скратена постапка го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот...