Категорија : Политика

Политика

Шаленберг во посета на Северна Македонија

Влатко Зорба
Сојузниот министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Како што...
Политика

Адеми на средба со синдикалците

Влатко Зорба
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура и Министерството за образование и наука денеска треба да седнат на преговарачка маса, откако истече седумдневниот рок што...
Политика

Венецијанска комисија: Законот за јазиците наметнува нереални правни обврски на јавните институции

Влатко Зорба
„Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската...
Политика

МОН и СОНК утре повторно на маса за платите, опцијата за штрајк останува

Влатко Зорба
Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот на образование, наука и култура (СОНК) утре повторно ќе седнат за заедничка маса во обид за решавање...
Политика

Хан на Твитер: Северна Македонија испорача, на ред се земјите-членки

Влатко Зорба
Северна Македонија и Албанија испорачаа, сега е крајно време земјите-членки да го испорачаат своето, објави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на неговиот налог на Твитер....
Политика

За речиси половина од граѓаните, „Рекет“ не е причина за предвремени избори

Влатко Зорба
Речиси половина од граѓаните случајот „Рекет“ не го сметаат за причина за организација на предвремени парламентарни избори, покажува анкетата која за потребите на Детектор ја...
Политика

Заев: Северна Македонија се менува кон подобро – овде може да се живее добро (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Северна Македонија се менува кон подобро – овде може да се живее добро, а развојот ќе биде побрз само ако младите се ангажирани, тука во...
Политика

Димова кон ВМРО-ДПМНЕ: Доколку ја докажете мојата вина, ќе дадам оставка

Влатко Зорба
Лидија Димова, актуелната директорка на државната Национална агенција за образовни програми и мобилност реагираше на пресот на Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ, кој денеска обвини дека...