Категорија : Политика

МАКЕДОНИЈА Политика

Калеска-Ванчева: Борбата со коронавирусот треба да ја продолжиме преку целосно почитување на мерките за заштита на здравјето

Почнуваме да ја живееме новата нормалност и затоа сите ние и како поединци и како општество мора да се подготвиме за предизвиците што ќе следуваат....
Политика

Османи: Не се ненадминливи разликите, 5 јули е можен компромисен датум за избори

Мислам дека разликите помеѓу политичките партии вклучувајќи ги и најекстремните позиции по однос на датумот за избори, не се разликуваат повеќе од десет -петнаесет дена....
Политика

Спасовски: Компромис со Уставот нема, изборите треба да се одржат 60 дена од распуштање на Собранието

Компромис со Уставот нема. Уставот е јасен дека во рок од 60 дена од распуштање на Собранието треба да се одржат парламентарните избори, рече денеска...
Политика

Кузеска: Мицкоски и Чулев ја злоупотребија МВР (ВИДЕО)

„Христијан Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ прават се’ да ја држат земјата во неизвесност и да создадат политичка криза, затоа што се исплашени од изборно соочување....
Политика

СДСМ: Откако не успеа да создаде неоснована паника, Мицкоски сега сака државата да ја заглави во неизвесност

Христијан Мицкоски во време на оваа сериозна здравствена криза се однесува несериозно и се обидува политички да профитира на здравјето на граѓаните, а кадрите на...
Политика

Датумот за избори се уште неизвесен, вонредната состојба завршува в сабота

Четиринаесетдневната вонредна состојба завршува в сабота, а партиите се уште се без договор за датум за избори. Владата прави проценка дали ќе бара продолжување на...
Политика

ЕК предлага 12,9 милијарди евра за проширувањето во наредните седум години

Европската Комисија (ЕК) денеска го презентираше долгорочниот буџет за Европската Унија, во него се предвидени 12,9 милијарди евра за претпристапниот инструмент, јавува дописничката на МИА...
Политика

Чулев: Најголем проблем ќе биде идентификација на граѓаните со заштитната опрема и при гласањето

Чулев за притисокот на Мицкоски: Секој може да му се јави на припадник на МВР „Се вештачи камерата од теретаната. Ќе ги гледаме снимките една...
МАКЕДОНИЈА Политика

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ тројно го зголеми долгот заради криминални проекти, Мицкоски нека учи економија, сега парите завршуваат кај граѓаните

Додека ВМРО-ДПМНЕ фрлаа народни пари во споменици , жални врби и други криминални проекти, СДСМ преку Владата која ја предводи, инвестира во нови патишта, канализации...