Категорија : Политика

Политика

Трајковски: ВМРО – ДПМНЕ застана со поддршка за земјоделскиот протест

user3
Советникот на Груевски и советник во Гази Баба Александар Трајковски беше присутен на денешниот протест на земјоделците, откако видел дека настанот се организира на социјалните...
Политика

Пендаровски-Ручи: Континуиран политички дијалог како на билатерално, така и на мултилатерално ниво

user3
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, оствари средба со претседателот на албанското Собрание Грамоз Ручи,...
Политика

Протестот на земјоделците помина со присуство на членови на ВМРО-ДПМНЕ

user3
Земјоделците и сточарите денеска протестираа пред Владата поради ненавремената исплата на субвенции и нецелосно исполнување на барањата од пред една година. Иако тие изјавуваа дека...
Политика

Мицкоски: Ќе ја вратиме правната држава во која ќе владее правото, каде ќе нема привилегирана каста на луѓе и политичари

user3
„Почитувани драчевчани, благодарам што одвоивте дел од вашето ценето време и што денеска сте овде со нас, да можеме да се слушнеме да поразговараме за...
Политика

На следниот состанок на Европскиот Совет да се определи датум за преговори со С. Македонија

user3
Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи, секоја земја мора индивидуално да се оценува, а веќе на првиот нареден состанок на Европскиот Совет на...
Политика

Петров во Прилеп: 34 милиони денари се обезбедени за обука за ИТ вештини за 1200 млади лица

user3
„Горд сум на политиките на СДСМ за младите, како европската младинската картичка, гаранцијата за млади, која обезбедува платени пракси, поддршката за млади земјоделци, кои добиваат...
Политика

По пресот со Мета, Пендаровски на средби со Ручи и Велиај

user3
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе се сретне и со претседателот на албанското Собрание, Грамоз Ручи. Претседателот Пендаровски исто така ќе оствари...
Политика

Јоксимовиќ: Заедничката цел е остатокот од Балканот да влезе во ЕУ

user3
Србија не се радува за одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија и како земја кандидат не е целосно задоволна од темпото на нејзината...
Политика

Заев: Македонскиот код е загарантиран како никогаш досега

user3
“Прилеп е нашиот предводник на правиот пат. И кога фашистичка чизма згазна, охрабрувајќи ги прилепчани но и сите граѓани на нашатата татковина. Прилеп е нашиот...