Политика

Пендаровски на 16 февруари ќе се обрати на Минхенската безбедносна конференција

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 16 февруари 2020 година, во Минхен, Сојузна Република Германија, ќе учествува на 56. Минхенска безбедносна конференција.

Пендаровски во недела, 16 февруари, ќе се обрати на Минхенската безбедносна конференција, а претходно ќе говори и на тркалезната маса „Балкански дијалози“, на која е предвидено учество на Јосеп Борел Фонтелес, потпретседател на Европската комисија и Висок претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Албин Курти, премиер на Република Косово, Еди Рама, премиер на Република Албанија, Александар Вучиќ, претседател на Република Србија и Екатерина Захариева, вицепремиер за правосудна реформа и министер за надворешни работи на Република Бугарија.

Како што соопшти неговиот кабинет, претседателот Пендаровски за време на учеството на Минхенската безбедносна конференција ќе оствари повеќе средби со дел од учесниците на собирот.

На 56. Минхенска безбедносна конференција е најавено учество на над 500 лидери во областа на политиката, бизнисот, академската сфера, граѓанското општество, здравствени организации, вклучувајќи над 35 шефови на држави и влади и над 100 министри за надворешни работи и за одбрана.

Во фокусот на 56. Минхенска безбедносна конференција се улогата на Западот во глобалниот свет, актуелните состојби во Европа, Кина, Русија и САД, случувањата на Медитеранот, Блискиот Исток и Јужна Азија, како и прашања поврзани со корона вирусот и со климатските промени.

Минхенската безбедносна конференција, со која претседава амбасадорот Волфганг Ишингер, е форум на глобално ниво, посветен на прашањата од безбедноста, промовирањето на мирното решавање на конфликтите, меѓународната соработка и дијалог во надминувањето на безбедносните предизвици на денешнината и иднината.

Поврзани вести

Царовска: Сите 27 деца од Мајчин дом Битола се преселени во објекти кои наликуваат на топол семеен дом (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Манчевски: Следен пат кога ќе се повикува на проекти од времето на ВМРО-ДПМНЕ, Стаменковска-Стојковски претходно да ги провери резултатите од тие проекти

Влатко Зорба

Дерала: Специјалните обвинители треба да ги вратат бонусите

Влатко Зорба

Пендаровски во официјална посета на Република Австрија

Влатко Зорба

Илден: Ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО тече без пречки

user4

Спасовски на средба со кандидатот за амбасадор на нашата земја во Катар

Stefanija Kuzmanovska