Политика

Пендаровски: Нема отстапки пред Бугарија за идентитетот и јазикот

Претседателот на државата Стево Пендаровски на денешната прес конференција по новинарско прашање, околу тоа дека Бугарија нема да ја блокира Македонија во патот кон ЕУ, но ќе бара Македонија да признае дека идентитетот и јазикот датираат од бугарски корени, јасно посочи дека нема преговори за нашиот идентитет.

-Нема никакви остапки, и не може да има никакви остапки од националните и државните интереси кои подразбираат: Нема преговори за нашиот идентитет“, посочи Пендаровски.

-Тоа е наше чувство и секако преговори за нашиот идентитет не треба да има. Бугарија ја признава реалноста и верувам дека работните групи ќе изнајдат решенија. И очекувам од раководството на Бугарија да направи исчекор. Ги охрабрувам комисиите да продолжат и да ги најдат периодите што не поврзуваат во историјата за да заедно се слава, додаде премиерот Зоран Заев.

Поврзани вести

Се мери температура на присутните на состанокот со Пендаровски во вила Водно (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Мицкоски: Има сериозна намера да се донесе Законот за ЈО

Влатко Зорба

ДУИ: Опозицијата да ги напушти ходниците на македонските партии

Влатко Зорба

Бочварски: Повторно актуелизирање и промени на предложениот закон за легализација на дивоградби што е во собраниска процедура

Александар Петровски

Пендаровски-Мишел: Унијата и во вонредни околности, потврди дека местото на Западниот Балкан е во заедничкото европско семејств

Берта Китинска

ВМРО-ДПМНЕ: Нелогично е да се најавува дека рестораните ќе работат од вторник, а да е задолжително да се седи дома за продолжениот викенд