Политика

Петровска: Живееме во демократска држава во која слободата на изразување не е кривично дело

Во случајот со ФБ и твитер објавите поврзани со гласањето на целата јавност и е јасно дека станува збор за шеговити постови во кои нема кривично дело. Токму тоа е евидентирано од страна на полициските службеници.

Ова вечерва го објави на Фејсбук дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Слајанка Петровска, откако директорот на Зоолошка градина во Скопје беше повикан на информативен разговор во полициска станица поради објава на неговиот Фејсбук профил.

-Нема да дозволам лаги и невистини да се шират, ниту пак да се гуши слободата на било каков начин. Живееме во демократска држава во која слободата на изразување не е кривично дело. Така и ќе остане, напиша Петровска.

Поврзани вести

Османи: Надеж дека земјите-членки и Франција ќе ја сфатат важноста на претстојниот Самит на ЕУ

user4

Зекири откри дали Заев се согласил за Албанец премиер: Гладна кокошка просо сонува

Собранието на 11 февруари ќе го ратификува протоколот за НАТО, на 12-ти ќе се распушти

Stefanija Kuzmanovska

ВМРО- ДПМНЕ: Поради лошото справување со здравствената криза, Македонија е единствената земја во Европа која има втор пик

Алијансата за Албанците со предлог за привремено ослободување на затворениците

Курти: Потребна е независна меѓународна истрага за крвавиот конфликт во Куманово