Политика

Протоколот за едукативните центри денеска на Влада, за игротеките готов до следниот состанок на Комисијата

Протоколите за работа на едукативните центри ќе бидат разгледани на денешната владина седница, а протоколот за игротеките се очекува да биде готов до следниот состанок на Комисијата за заразни болести.

– Донесени се протоколите за едукативните центри и денеска поминуваат на седница на Влада. Протоколи за функционирање добија и училиштата за деца со посебни потреби со оглед на тоа што анализата покажа дека се работи за мал број на деца во огромни училишни простории, рече Филипче на прес-конференцијата во Владата.

Протоколот за работа на игротеките, како што посочи, се работи во координација со претставници на игротеките.

Поврзани вести

СДСМ: Го известивме Пендаровски дека мандатор за составување на новата Влада е Заев

Никола Поповски

Заев: Владата никогаш не барала одложување на објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците

Никола Поповски

Левица поднесе 425 приговори до ДИК

Влатко Зорба

ВМРО-ДПМНЕ најави протест: Ќе го блокираме сообраќајот на раскрсницата кај РКЕ

Берта Китинска

Ристоска: СЈО да не се користи како боксерска вреќа секогаш кога системот и општествените чинители ќе потфрлат во борбата за правда

Влатко Зорба

СДСМ: Фејк-њуз ВМРО-ДПМНЕ исплашена од капацитетот на Николовски