Политика

Рангелова: Во ВМРО-ДПМНЕ потребна е внатрешна интелектуална револуција

Иницијативата која сега бара смена на Мицкоски, истата лобираше тој да се избере за лидер. Во тој момент немаш друг кандидат за избор.Јас и тогаш не го поддржав Мицкоски бидејќи сметав дека не е демократски да се прави притисок врз некого за да гласа, а за избор има само еден кандидат, вели поранешната претседателка на Унија на жени и пратеничка Даниела Рангелова на 360 Степени.

Таа додава дека токму сегашниот иницијативен одбор има најголем легитимитет за да го смени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ  бидејќи тие и го избрале.

-Секоја идеја треба да направи критичка маса, но тоа  не може да се случи бидејќи Мицкоски прави притисок на оние кои ќе му се спротистават и веднаш ги линчува и ги нарекува предавници, потребна е внатрешна интелектуална револуција, Мицкоски не е способен да води партија, нема јасни ставови, народот не гледа ништо различно, лута во политиките…, вели Рангелова.

Поврзани вести

Спасовски: Мерките нудат директна помош за компаниите да ги задржат работниците и да се оддржат во следните два месеци

Влатко Зорба

Спасовски во посета на кампот Белица (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Измените на законот за служба во Армијата поминаа на владина седница

Влатко Зорба

Николоски: Заев ќе го победам на негов терен, со него ќе имам најлесна задача

Никола Поповски

Филипче: Владата ги прифати предложените мерки на Комисијата за заразни болести

Влатко Зорба

Чулев не ги почитува мерките за заштита на здравјето на граѓаните, смета Манчевски

Влатко Зорба