Политика

Рот за Законот за ЈО: Нов клучен чекор за европската иднина на С. Македонија

Германскиот дипломат Михаел Рот го поздрави носењето на Законот за ЈО и додаде дека ова е уште еден клучен чекор за европската иднина на државава.

„Добри вести од нашите пријатели во С. Македонија: Собранието штотуку го усвои Законот за јавно обвинителство со 2/3 мнозинство. Понатамошен клучен чекор за владеење на правото и европската иднина на С. Македонија. Сега останува на ЕУ конечно да испорача!“, напиша Рот.

Поврзани вести

Германски медиуми: Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

Влатко Зорба

Милошоски: Зелено светло, без дополнителни услови, за Македонија од Холандија

Влатко Зорба

Чулев: Се приспособуваат објекти за граѓаните кои нема да ги почитуваат мерките за изолација и самоизолација

Влатко Зорба

Ратификацијата на Протоколот за НАТО може да предизвика одложување на изборите

Влатко Зорба

Спасовски им вети на граѓаните одговорна и транспарентна Влада

Влатко Зорба

Пендаровски на средба со италијански сенатори, изразил задоволство за јасната и безрезервна поддршка за земјава

Влатко Зорба