Политика

Рустеми: Истрагата за „Поштенска банка“ продолжува, ќе заврши за неколку месеци

Истрагата за „Поштенска банка“ продолжува, а ќе заврши за неколку месеци. Во истрагата се вклучени и други обвинители од ОЈО, рече обвинителот Бурим Рустеми по сведочењето во „Рекет“.

Тој не сакаше да коментира повеќе од она што го кажал во исказот, велејќи дека е непријатно.

Адвокатката Ирена Фрчкоска, бранителка на Катица Јанева кажа дека обвинителот Рустеми потврдил дека Јанева се плашела од начелното мислење на Врховниот суд, па затоа донела одлука да се спогодат со обвинетите во Империја и Поштенска банка.

Таа кажа дека била задоволна од сведочењето на обвинителот, па затоа не поставиле повеќе прашања.

А.Т.

Поврзани вести

Попоски: Ниту зимава нема да дишеме, туку ќе се гушиме (ВИДЕО)

Влатко Зорба

СДСМ: Просечната плата  од 2017 година бележи нагорен тренд и во изминатите две години се зголеми за над 4.000 денари

Никола Поповски

Заев го презентираше сетот мерки од четвртиот пакет (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Спасовски: Придобивките од членството во НАТО се покажаа како ефикасни во справувањето со коронавирусот

Берта Китинска

ДОМ: ЈСП да овозможи континуиран автобуски превоз, од 5 до 19 часот

Берта Китинска

СДСМ со ДУИ разговара за влада што ќе ги почитува трите договори, ќе има ли брзо договор?

Берта Китинска