Политика

САД бара што поскоро да се формира Влада во С.Македонија

САД се заинтересирани Северна Македонија што е можно поскоро да има нова влада. Ова е изјава од американската амбасада во Скопје за агенцијата ИНА.

„Со оглед на состојбата со ковид-19, но и со останатите важни прашања со кои се соочува земјата, приоритет е да се постигне договор за нова влада која ќе биде во состојба да одговори на овие проблеми. Од наша гледна точка, како НАТО сојузници, се надеваме дека земјата ќе го искористи позитивниот интензитет стекнат со членството во Алијансата и ќе се движи напред кон членство во ЕУ. Спроведувањето на потребните реформи и решавање на прашањата поврзани со владеењето на правото и корупцијата, вклучително и со културата на неказнивост, ќе биде клучно во овој процес. Најважно е да не се изгуби чекорот“, изјавиле од американската амбасада.

Поврзани вести

„Вашингтон пост“: Заев поднесе оставка изразувајќи разочараност и гнев од незапочнувањето на преговори со ЕУ

Сугарески: Нови категории граѓани ќе можат да аплицираат за социјален стан во Гостивар

Влатко Зорба

Пендаровски на средба со Кристофер Хил: Имаме една цел – да ја обезбедиме иднината на државата и нашиот народ

Влатко Зорба

Пленковиќ: Одлуката за старт на преговорите со С. Македонија е политичко наследство на претседавањето на Хрватска со ЕУ

Петнаесет нови случаи во Тетово е знак дека се уште е потребна внимателност, вели Османи

Спасовски: Граѓаните кои се надвор од државата да не се враќаат сега

Влатко Зорба