Политика

СДСМ: И во време на криза, ВМРО-ДПМНЕ се грижи единствено за личните и партиските интереси

И во време кога државата и граѓаните се соочуваат со здравствена и економска криза, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се грижат единствено за личните и партиските интереси. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ упорно не се откажуваат од средствата од Буџетот што им припаѓаат преку Законот за финансирање на политички партии, велат од СДСМ.

Тие велат дека одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се откажат од финансирањето од државата уште еднаш покажува дека за нив не е важно здравјето за граѓаните.

Не е важно надминувањето на економската криза. Единствено што им е важно е касата во белиот дворец да биде полна. Нема крај на лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ. Од една страна повикуваат на штедење а од друга страна не се откажуваат парите од државата да се пренаменат за помош на здравството, за помош на работниците од економската криза. СДСМ повика и повикува, сите партии да се откажат од финансирањето од Буџетот предвидено за оваа година, а парите да се префлрат во фондот за справување со кризата. Станува збор за значителни средства кои ќе помогнат во справубвање со економските последици од коронакирзата.Ова е време кога е потребна солидарност и меѓусебно помагање, вредности кои и во ваква криза остануваат непозната категорија за ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, велат од партијата.

Поврзани вести

Вице Заев: Ниту јас, ниту мојот брат имаме врска со „Рекет“

Влатко Зорба

Мицкоски: Зоран Заев е виновен затоа што беше премиер, обвинител и судија

Никола Поповски

Милошоски на „Топ Тема“: Ако не добиеме датум, Заев и Димитров да поднесат оставки до Собранието

Влатко Зорба

Алијансата за Албанците со предлог за привремено ослободување на затворениците

Фрчкоски: Владата со законска уредба може да земе една третина од профитот на банките за борбата против коронавирусот

Влатко Зорба

5 години од настаните во кумановско Диво Насеље, одржана панихида за загинатите полицајци