Политика

СДСМ: Имаме обезбедено мнозинство за составување влада

Додека во јавноста се шпекулира дека договорена владата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ“, висок функционер на СДСМ за Дојче Веле тврди дека „нивната коалиција има обезбедено мнозинство што ќе ја формира на новата влада“.

„Тоа ќе се потврди во следните денови кога ќе се добие мандатот од претседателот Стево Пендаровски и кога ќе дојде чинот на гласање во парламентот. СДСМ има обезбедено мнозинство за составување влада“, тврди нашиот соговорник, но во интерес на процесот не даде детали за партнерите на Коалицијата „Можеме“.

Поврзани вести

Лунгеску: Го поздравуваме донесувањето на Законот за одбрана во Собранието

Александар Петровски

Чулев не ги почитува мерките за заштита на здравјето на граѓаните, смета Манчевски

Влатко Зорба

Заев: Ако се откаже ВМРО- ДПМНЕ од своето место за потпретседател, ќе се откаже и СДСМ

Берта Китинска

Заев: Им се кине срцето на некои луѓе заради тоа што ќе добиеме датум за почеток на преговорите после 15 години (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Филипче: Одговорите на некои прашања денеска беа со нетрпеливост

Влатко Зорба

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата

Берта Китинска