Политика

СДСМ: Мизрахи не е никаква жртва

„Техничката министерка Рашела Мизрахи крши Устав и работи на штета на граѓаните. Значи за неа не постои Устав, не постојат граѓаните, не постои интересот на државата“, велат од СДСМ.

„Мизрахи не го користи мандатот за спроведување на изборниот процес, ниту за да им помогне на граѓаните. Таа, мандатот во техничката влада го користи само за исполнување на нарачките на извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски.

Со непочитување на Договорот од Преспа извршителот Мицкоски преку Мизрахи ги загрозува евроинтеграциите, членството во НАТО и ЕУ.

За кршење на Уставот следува одговороност, Мизрахи не е никаква жртва.

Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО- ДПМНЕ, Рашела Мизрахи го одби предлогот да се зголеми опфатот на стечајни работници кои ќе добиваат месечен надомест до пензионирање.

Таа функцијата ја злоупотребува само за партиски цели, за извршување на нарачките на Христијан Мицкоски и Никола Груевски.

Освен функцијата, Мизрахи злоупотреби дури и службено возило во партиски цели.

Оттука, очекуваме Собранието уште на првата наредна седница да ја разреши Мизрахи од функцијата техничка министерка за труд и социјална политика“, посочуваат во соопштението од партијата на Заев.

Поврзани вести

Почна демонтажата на времениот објект на покривот од ГТЦ

Влатко Зорба

Царовска од Охрид: 2.361 лице добива социјална пензија од 6.000 денари месечно

Влатко Зорба

Пендаровски–Мета: Земјите од Западен Балкан да одржат Самит на кој ќе се дискутира за проширувањето во ЕУ

Maja_Serafimova

Предлог измени до Собранието за префрлање избирачки места и наведување етничка припадност во личните карти

Влатко Зорба

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата

user3

Заев: Ако останевме на стариот модел, пензионерите ќе добиеја зголемување од само 400 денари

Влатко Зорба