Политика

СДСМ: Нашите одговорни политики даваат резултати

Стратешките и одговорни политики што ги спроведе СДСМ во изминатите 2,5 години дадоа конкретни резултати. Република Северна Македонија почнува преговори со Европската унија и стана 30. членка на НАТО. Историската грешка е исправена, почнуваме преговори, Европската комисија треба да ги спроведе подготовките, а првата меѓувладина конференција ќе се одржи најбрзо што може, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

„Во екот на борбата против коронавирусот, кога сите наши капацитети и мисли се насочени кон заштита на здравјето на граѓаните и кон санирање на економските последици, ова е охрабрувачка порака дека само со напорна работа, труд и државнички одлуки може да се соочиме со предизвиците.

Ја ослободивме државата. Презедовме чекори и донесовме храбри одлуки за да ги решиме проблемите со соседите. Ставивме крај на расипништвото и на стравот. Ја ставивме економијата на здрави нозе. Ја внесовме земјата во НАТО. И еве сега почнуваме преговори со ЕУ.

Ваквите храбри и одлучни чекори ги преземаме и денес во борбата со опасниот вирус.

Европската Унија е наш партнер, стигнува и сериозна помош за нашата земја во заедничката борба против коронавирусот. Европската Унија одвојува 66 милиони евра за Северна Македонија.

50 милиони евра од ЕУ за економско-социјалното закрепнување, 9 милиони евра за поддршка на приватниот сектор, 3 милиони евра директна буџетска поддршка, 4 милиони евра за итните наши потреби.

Без Договорот од Преспа и без Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија, без реформите и уставните измени, без Законот за јавно обвинителство немаше да биде возможен овој денешен успех. Тоа се храбрите политички одлуки кои ги отворија вратите од чекалната во која седевме 15 години. Иднината на Северна Македонија е обезбедена и загаранирантирана, членка на НАТО и ЕУ!

Пред нас е предизвикот да се избориме со здравствената и економска криза предизвикани од коронавирусот, а потоа целосно да се посветиме на процесот на преговори“, соопшти СДСМ.

Поврзани вести

Касами: Одиме на избори народот да реши за понатамошниот пат на државата

Влатко Зорба

Сугарески: Тие што сега се обидуваат лажно да продаваат “обнова”, народните пари ги испумпаа на оф шор сметки

Влатко Зорба

Спасовски: Има простор актуелниот парламентарен состав да го донесе Законот за ЈО

Влатко Зорба

Маричиќ: Доаѓа сметката за лажниот патриотизам и за лицемерната политика

Влатко Зорба

Седница на Влада, теми – економија, земјоделство и урбанизам

Влатко Зорба

Филипче: Направивме многу, но имаме уште многу да направиме