Политика

СДСМ: Владата го подготвува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните и компаниите

„Владата предводена од СДСМ, во првите недели од избувнувањето на пандемијата со коронавирусот, реагираше веднаш со суштински мерки и политики за ублажување на негативните последици врз економијата“, соопштуваат од партијата на Заев утрово.

„Во рамките на мерките за помош за стопанството, со бескаматната кредитна линија КОВИД-1, преку Развојната банка, во стопанството се вбризгани свежи финансиски средства од 5 милиони евра на 737 компании, кои вработуваат над 6.509 лица, од најпогодените сектори: туризмот, угостителството и транспортот на патници, кои беа први на ударот на кризата

Развојната банка пласираше и кредитна линија КОВИД-2 во износ од 8 милиони евра, кои се одобрени за 639 домашни компании во кои работат 11.325 лица.

Со двете кредитни линии, низ отворен, инклузивен процес, беа поддржани над 1.300 домашни компании, а најголем дел од нив се микро претпријатија, кои вработуваат до 10 лица.

Поддршката за стопанството не застанува тука. Следува четвртиот пакет антикризни мерки чија подготовка е при крај и чија реализација ќе започне во следниот период.

Како одговорна партија, СДСМ продолжува со мерките и политиките што значат вистинска грижа за граѓаните и стопанството“, се додава во утринското соопштение.

Поврзани вести

СДСМ: Со влезот во НАТО обезбедена е нашата иднина и територијалниот интегритет

„Бонџорно тути“: Конте го кани Заев во Рим и порача дека ќе бара датум за Македонија во ноември

user5

Хан за МИА: Имам доверба во Борисов дека нема да стави вето

user3

Груби: Премиер Албанец затоа што успеси во земјата имавме само кога ние кажувавме наши предлози

Спасовски: Критиката кон Катица Јанева ја упатив уште во јануари за притворањето на одредени осомничени и нивно ослободување

Не молчете кога е ваш ред да зборувате, излезете и гласајте за да продолжиме напред, порачува Заев