Политика

СДСМ за „бомбата“: Заев постојано барал начин за целосна реформа на правосудството

„Како што наближува изборниот ден и поразот на ВМРО-ДПМНЕ И Христијан Мицкоски, растат паниката и стравот во белиот дворец“, реагираат од СДСМ на денешната „аудио-бомба“ во која наводно се слуша гласот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

„Денешните објавени аудио разговори само потврдуваат дека СДСМ и претседателот Зоран Заев постојано барале начини, решенија и правни механизми за целосна реформа на правосудството, со посочување на опасноста од недонесување на Законот за јавно обвинителство.

СДСМ, претседателот Заев постојано се бореа за обезбедување на двотретитинско мнозинство Собранието со што денес, предметите на Специјалното јавно обвинителство продолжуваат иако тоа веќе не постои.

Јасна е разликата. ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се бореа за да паднат предмети, да падне предметот „Талир“, за да се сокрие нелегалното финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, да падне предметот „Империја“ за да се спаси тајкунот на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, за да се спасат други криминалци на чело со Груевски.

Јасно им е и нив на чело со Мицкоски дека криминалот нема да го одбранат, нема да се спасат од одговорност. По 15 јули реформите во правосудството градат силна правна држава во која никој нема да се спаси од одговорност“, се додава во реакцијата.

Поврзани вести

В сабота истекува вонредната состојба, засега нема најави за продолжување

Кекеновски: Во рок од 90 дена онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Берта Китинска

Заев: Венецијанската комисија ќе го даде нејзиното конечно мислење

user3

Пендаровски стави потпис на Инструментот за пристапување кон НАТО

Прес-конференција на Заев и Помпео (ВО ЖИВО)

Влатко Зорба

Села за Таравари: Секој кој мисли дека ВМРО била подобра, прави голема грешка (ВИДЕО)

Влатко Зорба