Политика

Седница на Владата за нови мерки поврзани со состојбата со Ковид-19

Владата попладне со почеток во 17 часот ќе одржи седница.

За заклучоците од седницата на Владата која заседава за одлуки и мерки поврзани со состојбата со коронавирусот ќе биде објавено соопштение.

Директорот на Царината Ѓоко Танасоски денеска најави дека на предлог на Царината и Министерството за економија Владата ќе донесе одлука за автономни мерки за ослободување од плаќање царина на суровини и материјали и опрема за медицински цели. Од плаќање царина треба да бидат ослободени средства за дезинфекција, заштитни маски и ракавици, заштитни очила, медицинска опрема.

Поврзани вести

Панајотопулос: Ако ние одбиевме, Бугарија или Турција ќе го надгледуваа македонското небо

Влатко Зорба

Спасовски на Министерска конференција во Софија посветена на соработката во борбата против екстремизмот (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Изјава на претседателот Пендаровски по лидерската средба (живо)

Влатко Зорба

Заев: Овде може да се живее добро, само ако младите се ангажираат тука!

Влатко Зорба

Филипче: Реформите во здравството сериозно придонесоа за поквалитетeн живот на пациентите (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Влада: Забрана на движење на сите граѓани викендот од 16 до 5 часот

Влатко Зорба