Политика

Села, Гаши и Касами не одговорија позитивно на поканата за средба со Ахмети

Лидерите на Алијансата за Албанците и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши нема да одат на средбата на челниците на партиите од албанскиот политички блок што денеска напладне ја организира претседателот на ДУИ Али Ахмети. На средбата нема да оди ниту лидерот на Беса Билал Касами.

Ахмети ја планираше заедничката средба за денеска на годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор, а покрај Села, Гаши и Ксами, паканет е и лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој досега не се изјасни јавно дали ќе присуствува.

Села и Гаши вчера информираа дека прифаќаат зедничка средба со лидерите на партиите од албанскиот политички блок, но бараат наместо денеска, таа да се одржи на друг датум, по 17 август. Според нив, за да има суштински и плоден состанок, би било добро поканата да има предлог агенда, за да имаат појасна идеја за причината за неговото организирање.

И движењето Беса синоќа соопшти дека нејзиниот лидер Билал Касами нема да присуствува на лидерската средба. Беса предлага воспоставување нов модел на средби на парламентарните политички парти на Албанците, односно тоа да се случи по формирање на новата влада.

Од ДУИ, пак преку соопштение изразија благодарност до оние кои искажале интерес за учество на средбата и објавија агенда од неколку точки за кои би дискутирале партиските челници.

– Статус на реализација на определбите од Заедничката декларација во претходниот мандат; Евалуација на предвремените парламентарни избори од 15 јули 2020 година; Формирање на меѓупартиски совет во согласност со Заедничката декларација и утврдување на рокови за реализација на заедничките цели и Различни, се темите шти ги предлага ДУИ.

Не го коментираат откажувањето на Села, Гаши и Касами, но велат дека остануваат отворени за натамошни средби во текот на следната недела или на кој било иден датум за кој, како што наведуваат, би се договориле на денешната заедничка средба.

Поврзани вести

СДСМ: Од утре започнува аплицирањето за новите бескаматни кредити

Берта Китинска

Османи: Нацрт верзијата на преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Влатко Зорба

Заев од Куманово: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не можат да се помират со успехот на државата (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Спасовски: Извештајот на ЕК е охрабрувачки сигнал дека ќе имаме позитивна одлука за отворање на преговорите

Влатко Зорба

Заев на брифинг со амбасадорите: Имаме план за отворање на 80 отсто од поглавјата со ЕУ до 2024

Александар Петровски

Шилегов: Очекувавме дека ќе се почитува полицискиот час и луѓето ќе го фрлат отпадот во понеделник

Влатко Зорба